Magdalena Sutor
2023/2024

Studia 2 St 

TCHNIENIE 
sem. letni 2023/2024Projekt skupia się na stworzeniu miejsca sprzyjającego refleksji nad przemijaniem, końcem i początkiem. Opuszczony budynek staj,e się pomnikiem czasu, skrywającym historie, ciszę i duchy przeszłości.
Opowiada historię zniszczenia, przemijania i kruchości ludzkiej egzystencji. 
Przenikanie się przeszłości i teraźniejszości nadaje temu miejscu atmosferę smutku i zadumy. Staje się ono miejscem pożegnań, wspomnień i żalu. Dźwięki wypełniające przestrzęń, zarówno te wpadające z zewnątrz jak i te tworzone przez wpadającą przez otwór wodę, echo kroków tych, którzy przychodzą tu, by oddać hołd pamięci
i pożegnać się z bliskimi, potęgują mistycyzm i skłaniają do refleksji. 

Dwie kondygnacje budynku połączone są pionem jednego z pomieszczeń i prostokątnym otworem. Przez wnętrza prowadzą promienie światła naturalnego i sztucznego. Wprowadzają one ruch i życie do, zdawałoby się, opuszczonego i martwego budynku. 
Niebieskie kolory na posadzce i niebieski odcień światła przyciągają do ostatniego z wnętrz - kaplicy - miejsca zamkniętego, spokojnego i nietkniętego czasem. W kontraście do poprzednich przestrzeni, kaplica staje się zamkniętą oazą skupienia i wyciszenia. Wertykalna, świetlista forma skupia na sobie uwagę, a promienie przenikające przez ażurową strukturę nie tylko doświetlają wnętrze, ale pozwalają na chwilę uduchowienia łączą teraźniejszość z przeszłością. 

Projekt ten jest przestrzenią do refleksji nad życiem i śmiercią, nad przemijaniem i wiecznością. To miejsce, gdzie można pożegnać się z bliskimi i  oddać hołd pamięci, a także odnaleźć chwilę wyciszenia, uduchowienia, westchnienia. Magdalena Sutor
(2023/2024)