Weronika Fortecka
2020/2021 

Studia 1 St 


STUDIO JOGI & WELLNESS SPA
dyplom licencjacki 2021

Stres, nerwy i życie w ciągłym biegu nie pomagają nam w codziennym funkcjonowaniu. Te przemyślenia skłoniły Autorkę do stworzenia miejsca kompleksowo skupionego na przywracaniu równowagi fizycznej, psychicznej i duchowej. Holistyczne podejście do ludzkiego ciała staje się coraz bardziej popularne. Osoby w każdym wieku zaczynają myśleć i szukać odpowiedzi na to jak poprawić jakość swojego życia i funkcjonowania.

Główną ideą jest stworzenie spójnej przestrzeni zawierającej w sobie kompleks łączący jogę, medytację oraz wellness spa. Strefa ma odpowiadać za odbudowanie równowagi fizycznej, psychicznej i duchowej. Wnętrza zainspirowane filozofią Zen działają na nas w sposób niezwykle kojący. Otwarte przestrzenie, istotna rola światła oraz oszczędność w dekoracjach to jedne z wielu reguł projektowania w nurcie filozofii Zen. W Japońskich wnętrzach góruje równowaga i harmonia pomiędzy meblami, sprzętami i wolną przestrzenią.

Znalezienie odpowiedniego projektu domu nie było łatwe - lokalizacja studia powinna znajdować się niedaleko miasta ale mimo wszystko w zielonej i spokojnej okolicy, na dużym otwartym terenie z niecodziennym widokiem. Ostatecznie dom przy ulicy Wodociągowej w Krakowie spełnił oczekiwania Autorki. Podstawowym założeniem projektowanej przebudowy jest przystosowanie wnętrza budynku do założonych funkcji studia. Główną kolorystyką budynku są odcienie szarości i brązów. Ogród dookoła budynku gra istotną rolę, roślinność przenika przez duże przeszklenia, dzięki czemu użytkownicy mogą na bieżąco doznawać kontaktu z naturą. Założenia funkcjonalno-przestrzenne dla tego projektu zakładają wyróżnienie trzech stref użytkowych, podzielonych względem pięter.

Weronika Fortecka
(2020/2021)