Maria Chronowska
2022/2023

Studia 1 St 

Z miłości do mody odpowiedzialnej ekologicznie w przestrzeni, która wspiera integralność i jakość społeczną poprzez produkty, praktyki użytkowania i relacje
dyplom licencjacki 2023

“Z miłości do mody odpowiedzialnej ekologicznie w przestrzeni, która wspiera integralność i jakość społeczną poprzez produkty, praktyki użytkowania i relacje” to dyplomowa praca licencjacka, prezentująca założenia dla przestrzeni w obiekcie zabytkowym. Przestrzeń i jej funkcja zaprojektowane w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju i świadomej konsumpcji zarówno w sposobie traktowania samej architektury jaki i promowaniu odpowiedzialnego użytkowania. Autorka pragnie udowodnić, że można posiadać bogatą garderobę a przy tym przyczynić się do bycia ekologicznym oraz przeciwstawić się ruchowi #fastfashion. To próba połączenia edukowania z praktycznym udziałem poprzez wprowadzenie go w życie społeczne.

“…Tworząc ten projekt myślałam o potrzebie zmiany zachowań i przyzwyczajeń ludzi. Przy procesie twórczym towarzyszyły mi hasła takie jak na przykład #moda zrównoważona, której celem jest zmiana systemu modowego na bardziej sprzyjający środowisku i ludziom. Chciałabym żeby coraz więcej osób zamiast wyrzucać ubrania zaczęło je wymieniać, sprzedawać a nawet przerabiać…Chciałam zwrócić uwagę na to, że nie wszystko musi być nowe, rzeczy które możemy własnoręcznie przerobić stają się o wiele bardziej wartościowe.
Powstałe projekty dostarczają nam satysfakcję, są oryginalne…”


Stworzenie takiego projektu przybliża rozwiązania, które mogą zostać wdrożone, aby sprawić by świat mody stał się przystępniejszy dla planety i ludzi.
#zerowaste #lesswaste #slowfashion
Przestrzeń to miejsce, w którym można wymienić swoje ubrania, przerobić te, które już mamy oraz uczyć się nowych manualnych umiejętności. W założeniach projektu znalazł się także projekt strony internetowej - miejsce dla cyklicznych wydarzeń oraz wszelkich twórców, którzy będą chcieli dzielić się swoją  praktyczną wiedzą na tematy takie jak rękodzieło, projektowanie czy ochrona środowiska. Strona umożliwia pobieranie kodów z dostępem do pracowni oraz wydarzeń warsztatowych.
Projektowanie jest dziedziną interdyscyplinarną - działa na wielu płaszczyznach. Istnieje wiele możliwości poprawienia komfortu naszego życia poprzez działania, które projektanci mogą zaproponować. W przedstawionym projekcie zwrócono uwagę zarówno na kształcenie teoretyczne jak i na praktyczne nabywanie umiejętności, oraz zmianę podejścia do zakupów jako formy konsumpcji.


Maria Chronowska
(2022/2023)