Magdalena Gawron
2022/2023

Studia 1 St 

Dawniej i dziś - mieszkanie w historycznej kamienicy w centrum Tarnowa
dyplom licencjacki 2023

“Dawniej i dziś – mieszkanie w historycznej kamienicy w centrum Tarnowa” to dyplomowa praca licencjacka, projekt wnętrz mieszkania w kamienicy z 1926 roku, studium problemu projektowego oraz propozycje zmian tych przestrzeni dla założeń współczesnej funkcji. Mieszkanie wydawać by się mogło nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak to właśnie w nim spędzamy większość czasu. To, jaką przestrzenią się otaczamy, wpływa na nasz nastrój, a co za tym idzie wszystkie sfery życia. Podobno stare wnętrza mają duszę – wysokie sufity, drewniane okna skrzynkowe, półokrągły wykusz w głównej części mieszkania – to wszystko czyni przestrzeń unikatową. Nadrzędnym celem stało się więc uzupełnienie jej o to, co z biegiem lat zostało utracone i jednocześnie wyposażenie w niezbędne do poprawnej funkcji współczesne elementy. Przestrzeń mieszkania została podzielona na strefy, a każdej z nich przypisano konkretną funkcję.
W strefie wejściowej zapewniono odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie oraz dobrą komunikację. Strefa dzienna jest zwykle sercem domu - ważne stało się, aby nie zabrakło tu miejsca dla gości oraz przestrzeni, która sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu. Podłużny układ pokoi i wysokie sufity pierwotnie sprawiały wrażenie przytłoczenia kubaturą przestrzeni. 
W projekcie zastosowano wiele rozwiązań dla okładzin ściennych
m.in. w strefie kuchni. Tapeta umieszczona na ścianie ponad blatem została zaprojektowana z wykorzystaniem fotografii szwajcarsko-włoskiego artysty – Christiana Tagliaviniego. Do tapety wybrano dwa zdjęcia artysty z serii portretów renesansowych. Dzięki nim pomieszczenie zyskało unikatowy charakter, a wykorzystanie tajemniczych postaci, w strojach renesansowych skłania do refleksji i we współczesny sposób świetnie odnajduje się w historycznym wnętrzu – stanowi niejako połączeniemiędzy tym co stare,
a nowe.


Magdalena Gawron
(2022/2023)