Aleksandra Madej
2022/2023

Studia 1 St 

Harmonijna przestrzeń - uwalnia, nie ogranicza
dyplom licencjacki 2023

“Harmonijna przestrzeń, uwalnia a nie ogranicza” to dyplomowa praca licencjacka, której celem było stworzenie koncepcji obiektu, przestrzeni prywatnej, takiej aby była w stanie nawiązać relację z otoczeniem. Temat pracy nawiązuje bezpośrednio do tych założeń. W poszukiwaniach kształtu budynku zainspirowano się krajobrazem
norweskim. Materiały i kolory zaproponowane w projekcie reprezentują wybrane elementy skandynawskiej tradycji i przyrody.
Projekt ma na celu zatarcie granicy między architekturą a naturą. Ludzie posiadają nieodłączną skłonność do obcowania z naturą, która we współczesnym świecie ma kluczowe znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Koncepcję rozpoczęto od horyzontalnej bryły, która wtapiałaby się w teren swoim podłużnym charakterem. Wydzielono atria stanowiące naturalne doświetlenie najmniej nasłonecznionych części bryły. Ważnym aspektem w projekcie jest także wykorzystanie naturalnych czynników dla ukształtowania odpowiedniej funkcji - dostosowanie światła dziennego we wnętrzach budynku, powiązane z odpowiednim położeniem obiektu względem kierunków świata.
Ze względu na lokalizację i związane z tym warunki atmosferyczne, dom zaprojektowano tak, aby chronić go przed wiatrem i słońcem w dużej mierze za pomocą zabiegów zastosowanych już na elewacji. Horyzontalny układ nawiązuje do lini brzegowej dzięki czemu budynek wtapia się w otoczenie.
Powstałą przestrzeń podzielono na dwie strefy: dzienną - ciepłą i nocną - zimną.
W strefie dziennej tzw. ciepłej, zastosowano liczne przeszklenia, które dostarczają dużą ilość naturalnego światła do wnętrza budynku. Przestrzeń ta pełni funkcję izolatora ciepła. W strefie tej znajduje się m.in. salon, jadalnia, kuchnia i biuro. W jej centrum znajdują się dwa przeszklone atria – jedno ze strefą jadalnianą oraz drugie
z małym basenem i sauną. Stanowią one granice rozdzielającą budynek na dwie części. W strefie nocnej tzw. zimnej, została ograniczona ilości okien aby pozostała najbardziej zacieniona, znajdują się tam trzy sypialnie, dwie łazienki oraz kolejne, trzecie atrium pełniące funkcję strefy Zen.
Elewacje domu zaprojektowano tak, by estetycznie nawiązywały bliskie relacje z otaczającą naturą. W ich wykończeniu dominują elementy drewnianych paneli oraz przeszkleń. Białe elewacje nawiązują do jasnego koloru piasku, natomiast obrotowe panele odnoszą się do wertykalności drzew.


Aleksandra Madej
(2022/2023)